JAK DBAĆ O SZYBY W SAMOCHODZIE?

JAK DBAĆ O SZYBY W SAMOCHODZIE?

28 LUTY 2017 10:20

PORADNIK | Właściwa pielęgnacja szyb samochodowych nie jest zadaniem łatwym. Wymaga ona użycia specjalnych środków oraz metod, dzięki którym skutecznie oczyścimy szyby, a jednocześnie nie doprowadzimy do ich zarysowania czy zniszczenia.

TAGI:
poradnik

JAK DBAĆ O SZYBY W SAMOCHODZIE?

Właściwa pielęgnacja szyb samochodowych nie jest zadaniem łatwym. Wymaga ona użycia specjalnych środków oraz metod, dzięki którym skutecznie oczyścimy szyby, a jednocześnie nie doprowadzimy do ich zarysowania czy zniszczenia. Nie można przecież zapominać, że utrzymanie szyb we właściwym stanie jest bardzo ważne – to one bowiem umożliwiają nam odpowiednią widoczność w czasie jazdy i w ten sposób wpływają  na nasz komfort i bezpieczeństwo.

-

SZYBY W SAMOCHODZIE - RODZAJE

Współcześnie wykorzystuje się w samochodach wiele zróżnicowanych rodzajów szyb. Dzieje się tak dlatego, że wyposażone są one w rozmaite dodatkowe funkcje i systemy takie jak czujniki deszczu, światła czy kamery. Niezależnie od tego – ze względu na sposób budowy szyb  – wyróżnić można dwa podstawowe ich rodzaje: szyby wykonane ze szkła laminowanego oraz hartowanego. Pierwsze z nich składają się z kilku sprasowanych warstw szkła i powłoki poliwinylobutyralu (PVB). Szyby te są skonstruowane w taki sposób, by w razie ewentualnego stłuczenia nie rozbiły się na wiele ostrych i niebezpiecznych kawałków. Drugie zaś cechują się większą twardością i wytrzymałością uzyskaną w wyniku specjalnej obróbki termicznej.

-

CZYM UMYĆ SZYBY W SAMOCHODZIE? - ODPOWIEDNIE ŚRODKI CZYSZCZĄCE

Dobrawszy odpowiednie środki czyszczące, możemy w stosunkowo krótkim czasie uzyskać zadowalające efekty. Przed przystąpieniem do czyszczenia warto zatem wyposażyć się płyn lub piankę. Powinniśmy przy tym unikać wszelkich preparatów na bazie amoniaku. Po pierwsze, amoniak źle wpływa na elementy plastikowe, gumy oraz skóry, które przecież znajdują się w bliskim sąsiedztwie szkła. Po drugie, badania potwierdziły negatywne oddziaływanie amoniaku na szyby przyciemnianie. Po trzecie w końcu, czyszczenie szyb przy użyciu produktów na bazie amoniaków może stać się prawdziwie nieprzyjemnym doświadczeniem – a to ze względu na toksyczne opary, które uwalniane są w trakcie aplikacji preparatu.

-

CZYM MYĆ SZYBY W SAMOCHODZIE? - ŚCIERECZKI

Dobór odpowiedniego produktu czyszczącego to nie wszystko – potrzebujemy jeszcze czegoś, co pomoże nam we właściwym rozprowadzeniu pianki lub płynu na szybie. Należy unikać wszelkiego rodzaju zapiaszczonych gąbek i szmatek, których użycie przyczyni się jedynie do zniszczenia powierzchni szyb. Użycie starej koszuli bawełnianej może natomiast wiązać się z długą, żmudną i nieefektywną pracą. W takim wypadku warto zastanowić się nad kupnem odpowiedniej ściereczki z mikrofibry. Pielęgnacja szyb przy jej użyciu będzie szybka i satysfakcjonująca.

-

JAK UMYĆ SZYBY W SAMOCHODZIE?

Naszą pracę rozpoczynamy od wyczyszczenia szyb bocznych. Należy pamiętać, że powinniśmy wyczyścić w tym wypadku nie tylko szyby, ale również uszczelki – tak, by w razie zamknięcia i otwarcia szyb nie naniosły one na szkło niepożądanego brudu. Następnym etapem jest polerowanie szyb przedniej i tylnej – najlepiej przy użyciu odpowiednich środków czyszczących. Proces pielęgnacji kończmy oczyszczeniem piór wycieraczek. Ma to szczególne znaczenie, bowiem brudne wycieraczki mogą nie tylko zanieczyścić, ale także porysować umytą szybę. Z tego też względu zaleca się wymianę wycieraczek przynajmniej raz do roku. Warto jeszcze pamiętać, że kompleksowa pielęgnacja szyb to nie tylko odpowiednie ich polerowanie, ale również utrzymanie we właściwym stanie innych układów i urządzeń – w tym klimatyzacji, która może powodować powstanie szarawego nalotu na wewnętrznej stronie szyb.

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: