JAK WYBRRAĆ ŚWIATŁA DO JAZDY DZIENNEJ?

JAK WYBRRAĆ ŚWIATŁA DO JAZDY DZIENNEJ?

18 STYCZEŃ 2017 17:20

PORADNIK | W ostatnich latach, prawdziwym hitem stały się światła LED, które zaczęły krok po kroku wypierać tradycyjnym światłom halogenowym. Co tak w zasadzie stoi za popularnością świateł LED?

JAK WYBRAĆ ŚWIATŁA DO JAZDY DZIENNEJ?

Jazda bez świateł może zakończyć się mandatem – warto o tym pamiętać, gdyż wielu kierowców wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, aby cały czas wykorzystywać światła do jazdy dziennej. Niektórzy uważają, że w te dni, kiedy widoczność na drodze jest dobra, nie ma to żadnego sensu – nie warto jednak ryzykować, tym bardziej że światła mają przecież za zadanie podnosić nasze (ale nie tylko) bezpieczeństwo na drodze. W związku z tym, warto wiedzieć, jakie światła do jazdy dziennej cieszą się popularnością i które będą rozsądną opcją. Sam wybór nie jest łatwy, gdyż bardzo często propozycji jest tak dużo, że nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji – w takiej sytuacji, warto wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić największą uwagę.

W ostatnich latach, prawdziwym hitem stały się światła LED, które zaczęły krok po kroku wypierać tradycyjnym światłom halogenowym. Co tak w zasadzie stoi za popularnością świateł LED? To przede wszystkim ich trwałość, gdyż tego typu lampy mogą starczyć nam nawet na kilkadziesiąt lat. Znamy je już przecież z własnych domów, gdzie coraz częściej znajdujemy dla nich zastosowanie - podobnie jest w przypadku samochodów. Dobre światła do jazdy dziennej zużywają bowiem znacznie mniej watów niż klasyczne żarówki halogenowe. W ten sposób, zakup świateł LED będzie także bardzo opłacalną dla nas inwestycją. Wiele osób odstrasza początkowa cena, natomiast w perspektywie długookresowej taki wydatek powinien naprawdę szybko się nam zwrócić.

-

JAK KUPIĆ ŚWIATŁA DO JAZDY DZIENNEJ - POMAGAMY WYBRAĆ

Jednym z najważniejszych aspektów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę jest oczywiście homologacja. Wybrane przez nas światła do jazdy dziennej powinny być więc dopuszczone do użytku w Polsce, gdyż bez takiego pozwolenia możemy mieć nieprzyjemności w ramach kontroli. W dalszej kolejności możemy już skupić się na aspektach dotyczących samych świateł - chodzi tutaj głównie o miernik strumienia świetlnego oraz o stabilizator napięcia. Sam miernik wskazuje nam bowiem, jak mocne są dane światła, podczas gdy stabilizator jest ochroną przed przepaleniem. Dobre światła do jazdy dziennej powinny taki stabilizator posiadać, natomiast jeśli go nie posiadają to możemy go oczywiście dokupić samodzielnie.

Zastanawiając się nad tym, jakie światła do jazdy dziennej będą dla nas odpowiednie, jednym z wyznaczników może być również cena. W przypadku świateł LED ceny są zróżnicowane i zależą od jakości poszczególnych zestawów. Im lepsze światła, tym oczywiście większa cena - dodatkowo, dobrej jakości zestawy świateł będą dawać zdecydowanie bardziej intensywne światło o dalszym zasięgu, a do tego starczą nam na dłużej. Nie warto więc oszczędzać na czymś takim jak światła do jazdy dziennej, tym bardziej że podnoszą one nasze bezpieczeństwo na drogach. Jeśli natomiast chodzi o sam montaż świateł LED, to w tym przypadku konieczna będzie wizyta u specjalisty, chyba że sami posiadamy odpowiednio dużą wiedzę na temat instalacji elektrycznych i będziemy w stanie samodzielnie zamontować światła.

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: