JAK ZAPAKOWAĆ BAGAŻNIK DACHOWY? PORADY

JAK ZAPAKOWAĆ BAGAŻNIK DACHOWY? PORADY

06 MARZEC 2018 13:30

PORADNIK | Mały samochód, a dużo bagaży. Często spotykamy się z tym problemem, gdy chcemy wykorzystać urlop lub długi weekend na podróż. Jak prawidłowo spakować większy bagaż z wykorzystaniem bagażnika dachowego?

JAK ZAPAKOWAĆ BAGAŻNIK DACHOWY? PORADY

Mały samochód, a dużo bagaży. Często spotykamy się z tym problemem, gdy chcemy wykorzystać urlop lub długi weekend na podróż (w obrębie kraju czy poza jego granicami). Okazuje się, że nasz bagażnik nie jest tak pojemny, jak mogłoby się wydawać i nawet przemyślana taktyka pakowania walizek nie przynosi pożądanego efektu. Wciąż nie wiemy, jak bezpiecznie przetransportować rower, narty czy akcesoria biwakowe. Jest jednak praktyczne rozwiązanie – bagażnik dachowy, do którego można bezpośrednio zamontować swój jednoślad czy wózek dziecięcy, ale także box – pojemny kufer na dodatkowe przedmioty. Samo posiadanie takiego elementu wyposażenia pojazdu to nie wszystko. Warto wiedzieć, jak powinno wyglądać pakowanie bagażnika dachowego, aby możliwie jak najlepiej wykorzystać przestrzeń oraz zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i komfort jazdy. Nieprawidłowe ustawienie ładunku może go uszkodzić, a w niektórych przypadkach nawet być przyczyną wypadku drogowego.

-

CO PAKOWAĆ DO BOXU?

Jeśli chcielibyśmy zamontować specjalny kufer, musimy zaopatrzyć pojazd w bagażnik dachowy składający się z dwóch poprzecznych belek. To na nich utrzymuje się cała konstrukcja, dlatego należy zadbać o ich solidne mocowanie. Muszą być stabilne oraz wytrzymałe. Odporne na duży ciężar pozwalają przetransportować nasz ładunek, zapewniając mu należyte bezpieczeństwo. Pakowanie boxu dachowego powinno być przemyślane. Przede wszystkim musimy wiedzieć, jakie przedmioty przewieźć w bagażniku samochodowym, a jakie warto umieścić w kufrze. Wszystkie walizki lepiej poustawiać wewnątrz samochodu, ponieważ w boxie mogą się przesuwać i obijać o ścianki, co będzie skutkowało uszkodzeniem kufra oraz samej walizki. Miękkie torby można z powodzeniem przechowywać na bagażniku dachowym, podobnie jak sprzęty zimowe (narty czy snowboard) po uprzednim zabezpieczeniu ładunku.

-

PORADY DOTYCZĄCE PAKOWANIA BOXÓW

Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi – jak zapakować box dachowy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy – nośność kufra oraz samego dachu. Waga ładunku nie może przekraczać podanych parametrów. Musimy również odpowiednio wyważyć ciężar. Przedmioty, które ważą najwięcej, powinny znajdować się mniej więcej na środku, co zapewni równowagę. Lżejsze bagaże można ustawić z przodu lub z tyłu, gdzie nie będą przeważać i przechylać samego kufra. Nie możemy zapomnieć o dodatkowym zabezpieczeniu. Większość boxów jest wyposażona w pasy i siatki mocujące, które pozwalają ustabilizować ładunek. Jeśli ich nie posiadamy, warto w nie zainwestować. To przydatne elementy wyposażenia, które gwarantują dodatkowe bezpieczeństwo oraz odpowiednią stabilizację. Doskonałym rozwiązaniem są także torby-organizery. Dzięki nim oddzielimy od siebie poszczególne przedmioty, ale także sprawimy, że nie będą przesuwać się podczas jazdy. Zabezpieczymy nie tylko bagaż, ale również sam kufer.

-

TRANSPORT ROWERÓW

Problem może stanowić transport roweru. Ten zyskuje coraz większą popularność, która powoduje, że chętnie zabieramy go ze sobą na wakacje. Przy dobrej pogodzie przejażdżki są jak najbardziej wskazane. Podczas wkładania bagażu do samochodu pojawia się jednak pytanie – jak zapakować rower do bagażnika, aby go nie uszkodzić? Jednym ze sposobów jest rozłożenie go na części. To najpopularniejsza metoda, jeśli nie posiadamy bagażnika dachowego, na tylną klapę lub na hak, oczywiście pod warunkiem, że potrafimy go z powrotem złożyć w całość. Na rynku akcesoriów samochodowych znajdują się także uchwyty rowerowe, które pozwalają przytwierdzić jednoślad bez konieczności jego całościowego rozkręcania.

-

TRANSPORT NART

Narty można przewozić na kilka sposobów. Najczęściej decydujemy się umieszczać je wewnątrz samochodu, ale to rozwiązanie okazuje się niepraktyczne. Przede wszystkim nie jest w pełni bezpieczne, ponieważ poruszające się przy hamowaniu narty mogą zablokować skrzynię biegów albo dostęp do hamulca ręcznego. Co więcej – ładunek zajmuje dużą przestrzeń i nie starcza miejsca dla kolejnych pasażerów oraz pozostałego bagażu. Najlepiej skorzystać z takich udogodnień jakie gwarantują kufry. Trzeba jednak wiedzieć, jak z nich korzystać i jak zapakować narty do boxa. Przede wszystkim należy je odpowiednio ustabilizować za pomocą specjalnych pasów czy siatek mocujących. To doskonałe rozwiązanie, jakie sprawi, że transport nart nie będzie już stanowił najmniejszego problemu.

-

źródło: Grupa Gezet / fot. Thule

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: