MONTAŻ RELINGÓW DACHOWYCH

MONTAŻ RELINGÓW DACHOWYCH

26 LUTY 2018 13:20

PORADNIK | Wybierając się w jakąkolwiek podróż, należy dobrze przemyśleć, co i jak spakować, aby nie zajmowało wiele miejsca w samochodzie. Często jednak najlepszym rozwiązaniem okazuje się inwestycja w bagażnik dachowy.

MONTAŻ RELINGÓW DACHOWYCH

Wybierając się w jakąkolwiek podróż, należy dobrze przemyśleć, co i jak spakować, aby nie zajmowało wiele miejsca w samochodzie, a przy tym było odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przewożenia niestandardowych przedmiotów lub ładunku o większych gabarytach. Czasem trzeba wykazać się kreatywnością, aby odpowiednio poukładać bagaż wewnątrz auta, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w bagażnik dachowy – można na nim umieścić rzeczy o niestandardowych rozmiarach.

-

DLA BEZPIECZNEJ I KOMFORTOWEJ JAZDY

Relingi samochodowe to dwie podłużne belki znajdujące się na nadwoziu. Umożliwiają montaż poprzecznych belek, do których mocuje się ładunek – narty, rower czy kajak. Wyposażenie pojazdu w takie akcesorium sprawia, że podróż staje się bardziej komfortowa, ponieważ bagaż nie zajmuje miejsca wewnątrz pojazdu. Zwolennicy kufrów wybiorą pojemne boxy, gdzie można zamknąć swój bagaż, chroniąc go przed zniszczeniem. Dodatkowe pasy bezpieczeństwa stabilizują zawartość, co ma szczególnie znaczenie w przypadku przewożenia nart oraz snowboardów. To najskuteczniejszy sposób transportowania przedmiotów o większych gabarytach, zwłaszcza że na bagażniku dachowym zmieści się kilka rowerów, nart czy snowboardów.

-

CZY WARTO MONTOWAĆ RELINGI?

Na początek należy się zastanowić, czy montaż relingów samochodowych jest w ogóle konieczny. Niektóre pojazdy posiadają fabryczne relingi, w innych modelach jest to opcjonalny dodatek, o którym decyduje sam kierowca. Na tych elementach można mocować bagażniki lub boxy do przewożenia ładunku. Jeśli nie podróżujemy często i nie transportujemy ciężkich przedmiotów o niestandardowych kształtach (rowerów czy nart), nie trzeba inwestować w ten element wyposażenia, ponieważ okaże się zbędnym wydatkiem. Warto zwrócić uwagę na koszty – czy takie podrasowanie auta w ogóle się nam opłaca? Czy to wyłącznie kwestia estetyki, czy jednak jesteśmy pewni, że relingi spełnią swoją praktyczną funkcję?

-

DLA KOGO RELINGI DACHOWE?

Amatorzy kolarstwa czy sportów zimowych chętniej będą wyjeżdżać na urlop ze swoim ekwipunkiem. Im przydadzą się dodatkowe mocowania, które mogą wykorzystać do stabilizacji swojego ładunku. Bagażniki dachowe pozwalają zaoszczędzić miejsce wewnątrz pojazdu, ale również zapewniają większe bezpieczeństwo. Przewóz nart czy snowboardu w środku samochodu nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ przy ostrym hamowaniu mogą zablokować dostęp do skrzyni biegów. Z kolei przewóz roweru w bagażniku wymaga jego rozkręcenia na części, co powoduje, że tracimy na to więcej czasu. Lepiej go zaoszczędzić, decydując się na bagażnik dachowy dla swojego roweru czy nart. Najlepiej, jeśli montaż relingów dachowych wykona profesjonalista – pracownik warsztatu samochodowego. Nie znaczy to jednak, że sami nie możemy się tym zająć. Wystarczy tylko zadbać o precyzję, abyśmy nie musieli poprawiać ewentualnych błędów.

-

JAK ZAMONTOWAĆ RELINGI DACHOWE?

Zanim rozpoczniemy montowanie relingów dachowych należy zorientować się, czy samochód jest przystosowany do ich montażu. W niektórych przypadkach konieczne jest zdjęcie podsufitki i wywiercenie otworów w dachu, które powinny być zabezpieczone przed korozją i uszczelnione. Należy wybierać solidne i trwałe relingi. Najlepiej, jeśli będą wykonane z wysokiej jakości stali, która byłaby odporna na działanie czynników atmosferycznych. Gwarantują żywotność, ale jednocześnie umożliwią bezpieczny przewóz ładunku, co odgrywa pierwszorzędną rolę. Warto zwrócić uwagę na kształt i wybrać ten aerodynamiczny, który nie zakłóci dynamiki jazdy.

Zastanawiasz się, jak założyć relingi dachowe? Samochód powinien obejrzeć profesjonalista, który oceni, czy można je zamontować oraz pomoże Ci wybrać takie, które będą najodpowiedniejsze. W tej kwestii należy kierować się wyłącznie funkcjonalnością, a sprawę estetyki zostawić na boku. Wybierajmy rozwiązania, które będą najbardziej praktyczne, a przy tym nie zniszczą karoserii. Tylko w ten sposób osiągniemy pożądany efekt.

-

źródło: Grupa Gezet / fot. Thule

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: