JAKI BAGAŻNIK DACHOWY WYBRAĆ?

JAKI BAGAŻNIK DACHOWY WYBRAĆ?

14 KWIECIEŃ 2018 15:20

PORADNIK | Wyjeżdżając na wakacje, zwykle spotykamy się z tym samym problemem. Jak zmieścić bagaż? Nie zawsze bagażnik okazuje się tak pojemny, jak byśmy tego oczekiwali, szczególnie jeśli podróżujących jest tyle samo co miejsc siedzących, a każdy z nich posiada swoją walizkę czy torbę. 

JAKI BAGAŻNIK DACHOWY WYBRAĆ?

Wyjeżdżając na wakacje, zwykle spotykamy się z tym samym problemem. Jak zmieścić bagaż? Nie zawsze bagażnik okazuje się tak pojemny, jak byśmy tego oczekiwali, szczególnie jeśli podróżujących jest tyle samo co miejsc siedzących, a każdy z nich posiada swoją walizkę czy torbę. Ostatnimi czasy rower jako środek transportu staje się coraz popularniejszy i wielu z nas decyduje się zabierać go na urlop. Zimą z kolei próbujemy zmieścić do pojazdu narty czy snowboard. To generuje kolejne problemy, które jednak można łatwo rozwiązać za pomocą specjalnych bagażników samochodowych. Te zapewniają dodatkowe możliwości montażu sprzętów czy przewożenia bagażu, szczególnie jeśli jest niestandardowych rozmiarów. W specjalnych kufrach można przechowywać wiele akcesoriów podróżniczych. Zanim zdecydujemy się na kupno, trzeba dowiedzieć się, jak dopasować bagażnik dachowy, aby spełniał nasze oczekiwania oraz normy bezpieczeństwa. Najważniejszą kwestię stanowią model i marka auta, rok produkcji oraz typ nadwozia. Te informacje są znaczące, ponieważ nie każdy bagażnik można zamontować do wszystkich samochodów.

Wyróżnia się trzy rodzaje dachów:

  • z relingami (zintegrowanymi lub tradycyjnymi), na których możemy montować właściwą konstrukcję,
  • z fixpointami – specjalnymi gniazdami do mocowania łap,
  • dach płaski, gdzie łapy mocuje się do jego krawędzi.

-

JAK DOBRAĆ BAGAŻNIK DACHOWY?

Przed zakupem zastanówmy się, do czego będzie nam służył. Do przewozu rowerów? Nart? Snowboardu? Kajaków? A może chcemy zainstalować box – tzw. „trumnę” na różnorodne przedmioty? Znając cel, możemy przystąpić do właściwego wyboru. Producenci informują o maksymalnym obciążeniu, jaki może przyjąć bagaż i trzeb pamiętać o tym, aby go nie przekroczyć. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, ile udźwignie sam dach samochodu. Tutaj należy wczytać się w instrukcję dołączoną do pojazdu, aby zachować pełne bezpieczeństwo. Dobór boxów dachowych jest więc zależny nie tylko od naszego zapotrzebowania, ale również specyfikacji auta. Ważną wskazówkę stanowią wymiary pojazdu. O ile w samochodach typu kombi czy van można zamontować niemal każdy kufer, o tyle w standardowej osobówce nie mamy już tylu możliwości. Box nie powinien wystawać poza obrys dachu. Jazda mocno załadowanym pojazdem wytwarza specyficzne opory powietrza – trzeba mieć to na uwadze, jeśli chcemy zagwarantować sobie pewną i komfortową jazdę. Pomocny może się okazać konfigurator boxów dachowych. Wyszukiwarka podpowie, jak dobrać box dachowy do samochodu – konkretnej marki oraz rocznika. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że akcesoria samochodowe będą kompatybilne z naszym pojazdem.

-

KILKA PORAD W ZAKRESIE DOBORU BOXU DACHOWEGO

Box dachowy to bardzo przydatne akcesorium samochodowe. Można w nim przechowywać różnego rodzaju przedmioty, w tym także sprzęt sportowy, jakim są narty czy snowboard. Na rynku istnieje wiele różnorodnych kufrów różniących się wymiarami oraz pojemnością, które dostosujesz do swoich zapotrzebowań. Dzięki dużej powierzchni kufer zmieści cały ekwipunek biwakowy czy rekreacyjny. Zanim wyruszysz w daleką podróż, dopasuj box dachowy do samochodu, kierując się jego przeznaczeniem, ale także wymiarami Twojego dachu. Każdy kufer powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które dopuszczają go do użytkowania, a przede wszystkim koniecznym jest certyfikat bezpieczeństwa gwarantujący jego stabilność oraz jakość wykonania. Jak wybrać box dachowy, aby spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa? Przede wszystkim ten nie powinien być większy od powierzchni dachu (najlepiej, gdy będzie od niego odrobinę mniejszy, wtedy mamy pewność, że będzie odpowiednio zamontowany i nie zsunie się podczas jazdy. Na wygodę ma wpływ sposób otwierania boxu. Możliwość jego otwierania z obu stron ułatwia załadunek oraz rozładunek, z kolei dodatkowy system zabezpieczenia bagażu sprawia, że nie musimy inwestować w kolejne akcesoria. Na rynku istnieją modele z dodatkowymi siatkami i zaczepami, które stabilizują przewożone przedmioty.

-

źródło: Grupa Gezet / fot. Thule

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: