PRZEWOŻENIE SPRZĘTU SPORTOWEGO SAMOCHODEM

PRZEWOŻENIE SPRZĘTU SPORTOWEGO SAMOCHODEM

04 MAJ 2018 11:10

PORADNIK | Jest wiele dyscyplin sportowych, które stawiają duże wymagania w zakresie transportu sprzętu sportowego w samochodzie. Czasem generuje to dodatkowe koszty wynikające z zakupu odpowiednich uchwytów, haków lub pokrowców, a niekiedy musimy się natrudzić, aby zmieścić swoje akcesoria do wnętrza pojazdu.

PRZEWOŻENIE SPRZĘTU SPORTOWEGO SAMOCHODEM

Gdy zbliża się zima, zapowiadają intensywne opady śniegu i mamy choćby kilka dni urlopu, zaraz myślimy o wyjeździe w góry i sportach zimowych. Miłośnicy nart czy snowboardu nie przepuszczą takiej okazji i zaraz sięgają po swój sprzęt sportowy. Z kolei rowerowi zapaleńcy z chęcią przetransportują ze sobą rower na wakacyjne przejażdżki. Jest wiele dyscyplin, które stawiają duże wymagania w zakresie transportu sprzętu sportowego. Czasem ten generuje dodatkowe koszty wynikające z zakupu odpowiednich uchwytów, haków lub pokrowców, a niekiedy musimy się natrudzić, aby zmieścić swoje akcesoria do wnętrza pojazdu.

-

JAK PRZETRANSPORTOWAĆ SPORTOWY SPRZĘT ZIMOWY?

Transportując jakikolwiek sprzęt sportowy, powinniśmy przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem pasażerów oraz uczestników ruchu drogowego. Należy odpowiednio zabezpieczyć przedmioty, aby się nie wysuwały, o nic nie uderzały i nie wypadły na jezdnię podczas podróży. Z tego powodu decydujemy się na funkcjonalne rozwiązania, które nie będą nam zagrażać, a przy tym zapewnią komfort kierującemu. Sporty zimowe mają również wymagania wobec transportu. Zwykle decydujemy się wieźć narty i snowboard w środku. Te sposób jest jednak niebezpieczny, ponieważ grozi wysuwaniem się przedmiotów szczególnie przy ostrym hamowaniu. Może dojść do sytuacji, w której sprzęt sportowy stłucze przednią szybę. Najlepiej zainwestować w specjalne bagażniki na dach – uchwyty podtrzymujące narty czy snowboard. To solidna konstrukcja doskonale sprawująca się w każdym aucie. Przewóz sprzętu sportowego nie musi generować dużych kosztów, szczególnie że taki bagażnik można wykorzystać również do transportu rowerów.

-

JAK PRZETRANSPORT KAJAK?

Uchwyt na dach może być także przeznaczony do transportu deski surfingowej. Umieszczanie jej wewnątrz pojazdu może być niebezpieczne, ponieważ przy ostrym hamowaniu deska może wylecieć przez przednią szybę. Istnieją również specjalne bagażniki na dach na kajaki. Ze względu na swoje gabaryty oraz wagę wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Wykorzystuje się do tego odpowiednie pasy. Należy sprawdzić, czy kajaki są dobrze zamontowane i nie chyboczą się na boki. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, aby montaż był wyważony. Środek ciężkości powinien znajdować się idealnie na środku dachu, by nie przeciążyć auta w którąś ze stron. Transport sprzętu sportowego o większych gabarytach wymaga specjalistycznych rozwiązań i niekiedy generuje dodatkowe koszty związane z zakupem uchwytów czy bagażników dedykowanych konkretnym przedmiotom – rowerom, nartom czy kajakom.

-

JAK PRZETRANSPORTOWAĆ ROWER?

Przewóz sprzętu sportowego obejmuje również transport rowerów. Te po rozłożeniu na części można przewozić w bagażniku, dodatkowo zabezpieczając pokrowcem, który jednocześnie chroni wnętrze auta przed zabrudzeniem. Jest to dobre rozwiązanie wtedy, gdy dysponujemy dużym samochodem. Staje się bardziej kompaktowy niż gdybyśmy chcieli zamontować rowery w całości na dachu czy bagażniku tylnej klapy. Nie sprawdzi się to jednak w przypadku właścicieli małych pojazdów. Ci muszą zainwestować w bagażnik montowany na dachu lub tylnej klapie. Solidnie przymocowane rowery nie przesuną się ani nie wypną podczas jazdy, co gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy poruszamy się po wyboistej drodze lub grząskim gruncie.

-

JAK PRZETRANSPORTOWAĆ MOTORÓWKĘ LUB JACHT?

Transport jachtu czy motorówki tylko na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany. W rzeczywistości jest bezproblemowy, o ile posiadamy odpowiednią przyczepę. Najpierw należy się upewnić co do przepisów Kodeksu Drogowego. Te regulują kwestię przewozów przedmiotów o niestandardowych rozmiarach. Wypada się upewnić, że gabaryt naszego sprzętu mieści się w obowiązującej normie. Przed transportem konieczne jest opróżnienie jachtu ze znajdujących się w nim przedmiotów. Następnie montujemy jacht czy motorówkę na przyczepie w taki sposób, aby nie wystawała poza nią. Środek ciężkości powinien znajdować się na środku – dobrze wyważony ciężar nie grozi przechyleniem, a więc zapewnia pełne bezpieczeństwo.

-

źródło: GrupaGezet / fot. EagleCreek.com

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: