JAK PRZEWOZIĆ ROWERY SAMOCHODEM?

JAK PRZEWOZIĆ ROWERY SAMOCHODEM?

30 KWIECIEŃ 2018 16:20

PORADNIK | Rower jako środek transportu zyskuje coraz większą popularność, co powoduje, że chętniej zabieramy go ze sobą na wakacje. Nie zawsze dotrzemy nim w wybrane miejsce, dlatego decydujemy się przewieźć swój jednoślad samochodem. Jest kilka sposobów, które gwarantują bezpieczeństwo zarówno pasażerów, jak i samego przedmiotu.

TRANSPORT ROWERÓW SAMOCHODEM

Rower jako środek transportu zyskuje coraz większą popularność, co powoduje, że chętniej zabieramy go ze sobą na wakacje. Nie zawsze dotrzemy nim w wybrane miejsce, dlatego decydujemy się przewieźć swój jednoślad samochodem. Jest kilka sposobów, które gwarantują bezpieczeństwo zarówno pasażerów, jak i samego przedmiotu. Najczęściej pojawia się problem, jak zmieścić rower w samochodzie, aby starczyło jeszcze miejsca na walizki oraz inne niezbędne akcesoria podróżnicze. Przedstawiamy kilka porad z zakresu transportu jednośladów oraz kompaktowego pakowania się do auta.

Jeśli chcemy zaoszczędzić na kupnie różnego rodzaju uchwytów, jakie oferuje rynek akcesoriów samochodowych, można zdecydować się na transport rowerów samochodem w bagażniku. To najprostszy sposób na to, aby bezpiecznie przewieźć jednoślad. Takie rozwiązanie wymaga wyposażenia w specjalne narzędzia rowerowe – klucze niezbędne do rozkładania go na części. Tylko w ten sposób zmieścimy go do wnętrza swojego samochodu. Dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć rower w bagażniku samochodu. Proponujemy różnego rodzaju pokrowce, które z jednej strony chronią wnętrze przed zabrudzeniem, a z drugiej stanowią dodatkową ochronę roweru. Przewóz rowerów wewnątrz samochodu może być również oparty na uchwytach podtrzymujących poszczególne części jednośladu. W ten sposób zapobiegniemy ich poruszaniu się w bagażniku.

-

JAK PRZEWOZIĆ ROWERY NA DACHU SAMOCHODU?

Najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest transport rowerów samochodem na dachu. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce w samochodzie, które możemy przeznaczyć na przechowanie walizek oraz innych akcesoriów podróżniczych. To doskonała propozycja dla tych, którzy jadą w długą trasę i cenią sobie praktyczne rozwiązania. Takie wymaga wyposażenia w odpowiedni uchwyt, ale to nie wszystko. Trzeba również wiedzieć, jak przewozić rowery na dachu, aby nie stanowiły zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego ani nie narażały jednośladów na zniszczenia. Montaż bagażników rowerowych na dachu nie jest skomplikowany – umieszczamy dwie poprzeczne belki na dachu, a na nich odpowiednie uchwyty podtrzymujące koła. To wielofunkcyjne rozwiązanie, ponieważ w zimie umożliwi nam dodatkowo przewóz nart czy snowboardów. Nie narażamy przy tym auta na zarysowania, nie ograniczamy widoczności i nie blokujemy dostępu do bagażnika.

-

fot. Thule

-

BAGAŻNIK ROWEROWY NA TYLNĄ KLAPĘ

Inną propozycją w kwestii przewozu roweru jest bagażnik na tylną klapę. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku wysokich samochodów, gdzie trudniej montować jednoślady na dachu. Specjalne uchwyty nie są jednak uniwersalne – można je zamocować wyłącznie w niektórych modelach samochodów, gdzie nie ma ograniczeń konstrukcyjnych. Należy również zwrócić uwagę na to, aby przyczepione rowery nie zasłaniały świateł ani tablicy rejestracyjnej. Obecne prawo zezwala jednak na montowanie trzeciej tablicy rejestracyjnej do bagażnika na tylną klapę. Kierowcy muszą dodatkowo pamiętać o tym, aby przy parkowaniu zostawić więcej wolnego miejsca z tyłu.

-

fot. Thule

-

BAGAŻNIK ROWEROWY NA HAK

Samochody, które posiadają hak, mają dodatkową opcję – można na nich zamontować specjalną platformę na rowery. Ta propozycja jest szczególnie polecana dla właścicieli SUV-ów czy innych wysokich aut, gdzie dostęp do dachu jest utrudniony. Zaletą tego rozwiązania jest szybki montaż, brak konieczności rozkładania jednośladu na części oraz fakt, że ten nie stawia oporu powietrza. W taki sposób możemy zamontować dwa rowery, a jednocześnie zaoszczędzimy miejsce w samochodzie. Idealna propozycja dla niewielkich aut, które nie zmieściłyby jednośladów do środka.

-

fot. Thule

-

PRZYCZEPKA DO TRANSPORTU ROWERÓW

Innym sposobem na transport rowerów samochodem jest przyczepa. Istnieją dwa rodzaje – wyspecjalizowane w przewożeniu jednośladów ze specjalnymi zabezpieczeniami lub uniwersalne, które można wykorzystać również w innych celach – do przewozu ciężkich i nieforemnych przedmiotów oraz mebli przy okazji przeprowadzki. Nie trzeba inwestować we własną przyczepę, ponieważ wypożyczalnie są posiadaj różnego rodzaju akcesoria samochodowe na wynajem.

-

ZOBACZ TAKŻE:

WYPOŻYCZALNIA BOXÓW DACHOWYCH I UCHWYTÓW ROWEROWYCH

-

-

źródło: Grupa Gezet

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: