NA CZYM POLEGA JAZDA DEFENSYWNA?

NA CZYM POLEGA JAZDA DEFENSYWNA?

04 STYCZEŃ 2017 17:00

Od wielu lat z łatwością możemy znaleźć i zapisać się na kurs jazdy defensywnej. Jak się zresztą okazuje, reguły "defensive driving" ustalone zostały już dziesiątki lat temu i w zasadzie od dekad stanowią podstawę szkoleń bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy po drogach.

NA CZYM POLEGA JAZDA DEFENSYWNA?

Od wielu lat z łatwością możemy znaleźć i zapisać się na kurs jazdy defensywnej. Jak się zresztą okazuje, reguły "defensive driving" ustalone zostały już dziesiątki lat temu i w zasadzie od dekad stanowią podstawę szkoleń bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy po drogach. Wszystko oczywiście po to, aby w sposób świadomy zacząć unikać pewnych zagrożeń na drodze, które da się przewidzieć - dzięki temu poprawiamy bezpieczeństwo nie tylko swoje oraz pasażerów, ale także wszystkich innych uczestników drogi. Nic więc dziwnego, że w szczególności w ostatnich latach bardzo popularnym temat wśród drogowców stała się właśnie jazda defensywa. Szkolenia odbywają się coraz częściej i przyciągają coraz więcej osób, co tylko potwierdza, że jest duże zainteresowanie tym tematem.

Wielu kierowców myśli oczywiście, że tego typu szkolenia nie są w stanie przekazać im nic nowego, natomiast prawda jest taka, że mało kto rzeczywiście wie i stosuje się do zasad „defensive driving”. Istnieje bowiem kilka najważniejszych zasad związanych z jazdą defensywą, które to powinien znać każdy odpowiedzialny kierowca, chcący w bezpieczny sposób dotrzeć z jednego miejsca w drugie. W skrócie, najważniejsze przykazania, z jakimi wiąże się jazda defensywa, dotyczą przede wszystkim:

  • patrzenia na drogę, skanowania otoczenia,
  • przestrzegania zasad ruchu drogowego,
  • przewidywania tego, co może się wydarzyć,
  • obserwacji otoczenia oraz odpowiedniej komunikacji z innymi,

Nie jest to więc łatwe zadanie, natomiast jeśli zdołamy wyuczyć się pewnych nawyków to z pewnością zaczniemy jeździć bezpiecznej i zwracać większą uwagę na to, co dzieje się na drodze. Pomóc może oczywiście kurs jazdy defensywnej, w trakcie którego będziemy mieli okazję poznać wszystkie tajniki i zyskać pewną świadomość jazdy, tak potrzebną w momencie, kiedy zasiadamy za kółkiem.

-

JAZDA DEFENSYWNA I REGUŁA 2 SEKUND - CZYM ONA JEST?

Jedną z najważniejszych zasad jazdy defensywnej jest reguła 2 sekund – chodzi tutaj o zachowanie odpowiedniej odległości, jadąc zaraz za innym samochodem. Te dwie sekundy odstępu pozwolą nam zareagować w sytuacji, kiedy stałoby się coś niespodziewanego, a na dodatek taki odstęp nie wpływa negatywnie na kierującego pojazdem przed nami. Według wielu, jest to podstawa, bez której nie można mówić o czymś takim jak jazda defensywa. Reguła 2 sekund nie wzięła się zresztą znikąd – zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Często na kursach pojawia się też pytanie czy możliwa jest jazda defensywa motocyklem? Odpowiedź jest chyba prosta: tak, jak najbardziej możemy nauczyć się jeździć w sposób bezpieczny także na jednośladach i nie ma w tym nic trudnego, ani też zaskakującego. Motocykle coraz częściej stanowią środek  transportu dla młodych kierowców, którzy chcą w ten sposób szybko dostać się na przykład do szkoły, dlatego też bardzo ważne jest, aby wpajać im zasady bezpiecznej jazdy defensywnej.

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: