MOTOCYKLE NA PRAWO JAZDY KATEGORII A1/A2

MOTOCYKLE NA PRAWO JAZDY KATEGORII A1/A2

06 STYCZEŃ 2017 16:10

Na początku 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy, w tym także te odnośnie motocykli. Jest to bardzo ważna kwestia, przede wszystkim w odniesieniu do kategorii A1 oraz A2, gdyż w obu przypadkach mamy do czynienia z nowymi przepisami.

MOTOCYKLE NA PRAWO JAZDY KATEGORII A1 / A2

Na początku 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy, w tym także te odnośnie motocykli. Jest to bardzo ważna kwestia, przede wszystkim w odniesieniu do kategorii A1 oraz A2, gdyż w obu przypadkach mamy do czynienia z nowymi przepisami. Tymczasem coraz więcej młodych osób decyduje się na zakup jednośladu, który to ma pomóc chociażby w przemieszczaniu się między domem, a szkołą. Nie ma żadnych wątpliwości, że motocykl jest bardzo szybkim i wygodnym środkiem transportu, szczególnie w zatłoczonym mieście. Warto więc wiedzieć, jakie motocykle na kategorie A1 oraz motocykle na A2 będą dla nas dobrym wyborem, nie zapominając przy tym, że powinniśmy przecież spełniać także określone w przepisach wymogi, co do parametrów takich pojazdów.

-

ZAKUP MOTOCYKLA Z PRAWEM JAZDY KATEGORII A1 / A2

Motocykl bardzo często kojarzy nam się z niezwykle szybkim pojazdem i choć w większości przypadków tak jest to nie każdy motor rzeczywiście jest „demonem szybkości”. Niekiedy motocykle na kategorię A1 wcale nie rozwijają zawrotnych szybkości, co na pewno uspokoi rodziców tych dzieci, które jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia podejmują egzamin na prawo jazdy. Na co zwrócić więc uwagę, kiedy kupujemy jednoślady, w tym także motocykle na kat. A2? Ważne są chociażby takie kwestie jak dopasowanie motocykla do naszego wieku czy też względem celów - dobrze jest więc zastanowić się, w jakich sytuacjach będziemy tak w zasadzie z motocykla korzystali.

W wielu przypadkach, motocykl ma służyć przede wszystkim jako środek transportu do i ze szkoły, dlatego też z pewnością ominiemy wszystkie oferty związane z pojazdami wyczynowymi czy też motocyklami sportowymi. Tego typu jednoślady nie spełniają zresztą w większości wymagań, jeśli chodzi o moc czy pojemność silnika. Interesujące nas oferty oraz ogłoszenia możemy znaleźć na stronie Gezet.pl, gdzie korzystając z wyszukiwarki możemy odpowiednio zawęzić obszary naszego poszukiwania i skupić się na przykład tylko i wyłącznie na używanych motocyklach.

-

MOTOCYKLE NA PRAWO JAZDY KATEGORII A1

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to jeszcze nie wszystko, gdyż to kategoria ogranicza nam wybór, jeśli chodzi o motocykle. Na kategorię A1 ograniczenia zostały ustalone w sposób następujący: pojemność skokowa silnika nie może przekraczać 125 ccm, natomiast moc nie może przekraczać 11 kW. Dodatkowo, stosunek mocy do masy własnej motocykla nie powinien przekraczać 0,1 kW/kg, a jeśli chodzi o minimalny wiek to uzyskanie prawa jazdy z kategorią A1 możliwe jest po ukończeniu 16. roku życia.

-

MOTOCYKLE NA PRAWO JAZDY KATEGORII A2

W przypadku kategorii A2 te parametry są nieco inne – motocykle na kat. A2 mogą posiadać silnik o mocy maksymalnie 35 kW, a stosunek mocy do masy własnej nie powinien przekraczać 0,2 kW/kg. W przypadku tej kategorii, tylko i wyłącznie osoby po 18. roku życia mogą starać się o uzyskanie takiego prawa jazdy. Nasz wybór jest więc nieco ograniczony, natomiast w niektórych przypadkach jesteśmy w stanie dostosować jednoślad do tych wymogów, przerabiając maszynę w odpowiedni sposób.

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: