JAK WYMIENIĆ PŁYN HAMULCOWY?

JAK WYMIENIĆ PŁYN HAMULCOWY?

02 STYCZEŃ 2017 15:50

PORADNIK | Kontrola i regularna wymiana płynu hamulcowego, chłodzącego, a nawet płynu do spryskiwaczy to czynność, o której najczęściej zapominamy. O ile brak płynu do spryskiwaczy nie jest dużym kłopotem i można go szybko uzupełnić, brak płynu hamulcowego może powodować poważne konsekwencje.

JAK WYMIENIĆ PŁYN HAMULCOWY?

O wpływie płynu hamulcowego na bezpieczeństwo nie trzeba chyba nikomu opowiadać. Wymiana płynu hamulcowego powinna odbywać się regularnie. Co to oznacza? Co ile wymieniać płyn hamulcowy? Producenci aut zalecają wymianę płynu co 40 – 60 tysięcy przejechanych kilometrów, maksymalnie co dwa lata. Całkowita wymiana lub dolewanie płynu hamulcowego jest istotna w związku z jego właściwościami. Płyn hamulcowy miesza się z wodą, co powoduje utratę jego właściwości i osłabienie siły hamulców.

Prawidłowa wymiana płynu hamulcowego nie jest trudna, jednak wymaga dwóch osób. Poniżej przedstawimy jak wymienić płyn hamulcowy. Brak możliwości skutecznej oceny jakości płynu hamulcowego w zbiorniczku pod maską oraz łatwość wymiany, powoduje, że zamiast dolewania płynu hamulcowego zdecydowanie bezpieczniej jest wymienić go w całości. Prawidłowy proces wymiany płynu hamulcowego wygląda następująco:

  • ustawiamy samochód na podnośnikach i zdejmujemy wszystkie koła,
  • dolewamy do zbiornika nowego płynu – unikniemy w ten sposób zapowietrzenia układu hamulcowego,
  • jedna osoba odkręca i zakręca odpowietrznik umieszczony przy zacisku hamulcowym, w tym samym czasie druga osoba naciska pedał hamulca, powtarzamy tę czynność do całkowitego wypompowania zanieczyszczonego płynu, czyli do momentu aż kolor wyciekającego płynu będzie identyczny z kolorem dolanego i nie będą pojawiały się w nim pęcherzyki powietrza,
  • zakładamy koła i w miejscu, w którym nie spowodujemy żadnego zagrożenia, sprawdzamy moc hamulców.

Najważniejszą kwestią w przypadku wymiany płynu hamulcowego jest stopniowe jego uzupełnianie w zbiorniku, w celu uniknięcia zapowietrzenia układu. Kolejność wymiany płynu hamulcowego jest następująca: rozpoczynamy od koła położonego najdalej od pompy. W większości przypadków jest to prawy tył auta. Następnie usuwamy zużyty płyn w kolejności: lewy tył, prawy przód i lewy przód. Dla aut z układem ABS kolejność jest odwrotna, dodatkowo wymianę płynu należy przeprowadzać z włączonym zapłonem. Jak widać wymiana płynu hamulcowego nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Jeśli jednak nie chcemy podjąć się samodzielnej wymiany, warto zwrócić się do specjalisty, który do dyspozycji ma najczęściej odpowiedni sprzęt pozwalający na szybkie i bezpieczne dolanie płynu hamulcowego, co jest istotne szczególnie w przypadku samochodów z wieloma systemami wspomagającymi bezpieczeństwo.

-

WYMIANA PŁYNU HAMULCOWEGO W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO

Regularnie przeprowadzana wymiana płynu hamulcowego jest jednym z najbardziej istotnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drogach. Szacuje się, że tylko jeden na cztery auta w Polsce spełnia normy dotyczące jakości płynu hamulcowego. Lekceważenie konieczności wymiany płynu hamulcowego może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Wystarczy wspomnieć, że 1% wody w płynie hamulcowym obniża skuteczność hamowania o 15%. Dbajmy więc o regularną wymianę płynu hamulcowego i pozostałych płynów w samochodach.

Zapisz się do newslettera

Szanujemy Twoje dane.

Wszelkie informacje dotyczące praw przysługujących osobom fizycznym, w tym prawa dostępu do danych osobowych, sprostowania danych, usunięcia danych (prawa do bycia zapomnianym), ograniczenia przetwarzania danych, przenoszenia danych, sprzeciwu oraz prawa do niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu, a także inne informacje wymagane prawem zawarte są w Klauzuli Informacyjnej.

Twoja zgoda na otrzymywanie Newslettera: