PORADNIK | Wybierając odpowiedni dla nas samochód, czy motocykl, bardzo często zastanawiamy się nad kosztami użytkowania pojazdu – w szczególności interesuje nas jego przyszłe zużycie paliwa. Zobacz, jak samemu obliczyć zużycie paliwa.
Wybierając odpowiedni dla nas samochód, czy motocykl, bardzo często zastanawiamy się nad kosztami użytkowania pojazdu – w szczególności interesuje nas jego przyszłe zużycie paliwa. Producenci samochodów w publikowanych materiałach reklamowych podają do wiadomości publicznej określone wartości zużycia paliwa przez oferowane modele. Niestety najczęściej wartości te różnią się od ilości paliwa, którą zakupiony przez nas pojazd zużywa w rzeczywistości. Dzieje się tak dlatego, że zużycie paliwa podawane przez producentów obliczane jest według specjalnej metody pomiarowej przeprowadzanej na hamowni w określonych – niezmiennych – warunkach atmosferycznych. Wobec tego nie uwzględnia się, po pierwsze, sił oddziałujących na prowadzony pojazd w warunkach normalnego użytkowania w mieście czy w trasie, po drugie zaś – zmiennych przecież warunków atmosferycznych. Obliczone wartości ujmowane są w dwóch bądź trzech różnych wartościach, opisywanych jako zużycie paliwa w czasie cyklu miejskiego, pozamiejskiego i średniego. W zależności od rodzaju i modelu samochodu wartości te mogą znacząco różnić się między sobą.
-
Jako że nie można polegać do końca na wartościach podawanych przez producentów, warto samodzielnie przeprowadzić obliczenia, które określą rzeczywiste zużycie paliwa naszego pojazdu zależne nie tylko od rozwiązań technicznych zastosowanych w danym modelu, ale również od naszego stylu jazdy. Z pomocą może nam również przyjść kalkulator spalania paliwa, który znajdziemy w internecie. By samodzielnie dokonać poprawnych obliczeń, musimy zatankować samochód do pełna, a następnie wyzerować licznik kilometrów bądź spisać stan licznika po tankowaniu. Po zatankowaniu należy przejechać jak największą liczbę kilometrów (im więcej kilometrów przejedziemy, tym wynik będzie wiarygodniejszy), a następnie ponownie zatankować samochód do pełna – tak by przywrócić „początkowy stan” paliwa. Rzeczywiste zużycie paliwa będzie odpowiadało ilorazowi ilości zatankowanego paliwa i liczby przejechanych kilometrów od czasu pierwszego tankowania. Wynik musimy jeszcze pomnożyć przez 100 – w ten sposób otrzymamy interesującą nas wartość.
-
Jeśli nie chcemy dokonywać obliczeń samodzielnie, możemy skorzystać z jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów. Kalkulator spalania paliwa działa na zasadzie prostego algorytmu arytmetycznego. Naszym zadaniem jest spisanie odpowiednich wartości: ilości spalonego paliwa na określonym odcinku trasy oraz liczby przejechanych kilometrów. Wartości te wpisujemy w odpowiednie pola, a następnie klikamy „oblicz”. Niekiedy też kalkulator zużycia paliwa posiada funkcję obliczenia kosztów przejechanego przez nas odcinka – w celu ich obliczenia musimy podać cenę za litr tankowanego paliwa. W razie potrzeby możemy również określić koszty przejechania danej trasy przy uwzględnieniu jej długości, a także wyliczonego wcześniej średniego spalania paliwa na 100 km. Przelicznik spalania paliwa jest użyteczny zwłaszcza wówczas, gdy obawiamy się, że nasze obliczenia będą niepoprawne, a nadto pragniemy zaoszczędzić trochę czasu.
Strony gezet.pl wykorzystują pliki cookie (tzw. ciasteczka). Korzystając z serwisu gezet.pl wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej
Zamknij