NA CZYM POLEGA JAZDA DEFENSYWNA?

NA CZYM POLEGA JAZDA DEFENSYWNA?

04 STYCZEŃ 2017 17:00

Od wielu lat z łatwością możemy znaleźć i zapisać się na kurs jazdy defensywnej. Jak się zresztą okazuje, reguły "defensive driving" ustalone zostały już dziesiątki lat temu i w zasadzie od dekad stanowią podstawę szkoleń bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy po drogach.

NA CZYM POLEGA JAZDA DEFENSYWNA?

Od wielu lat z łatwością możemy znaleźć i zapisać się na kurs jazdy defensywnej. Jak się zresztą okazuje, reguły "defensive driving" ustalone zostały już dziesiątki lat temu i w zasadzie od dekad stanowią podstawę szkoleń bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy po drogach. Wszystko oczywiście po to, aby w sposób świadomy zacząć unikać pewnych zagrożeń na drodze, które da się przewidzieć - dzięki temu poprawiamy bezpieczeństwo nie tylko swoje oraz pasażerów, ale także wszystkich innych uczestników drogi. Nic więc dziwnego, że w szczególności w ostatnich latach bardzo popularnym temat wśród drogowców stała się właśnie jazda defensywa. Szkolenia odbywają się coraz częściej i przyciągają coraz więcej osób, co tylko potwierdza, że jest duże zainteresowanie tym tematem.

Wielu kierowców myśli oczywiście, że tego typu szkolenia nie są w stanie przekazać im nic nowego, natomiast prawda jest taka, że mało kto rzeczywiście wie i stosuje się do zasad „defensive driving”. Istnieje bowiem kilka najważniejszych zasad związanych z jazdą defensywą, które to powinien znać każdy odpowiedzialny kierowca, chcący w bezpieczny sposób dotrzeć z jednego miejsca w drugie. W skrócie, najważniejsze przykazania, z jakimi wiąże się jazda defensywa, dotyczą przede wszystkim:

  • patrzenia na drogę, skanowania otoczenia,
  • przestrzegania zasad ruchu drogowego,
  • przewidywania tego, co może się wydarzyć,
  • obserwacji otoczenia oraz odpowiedniej komunikacji z innymi,

Nie jest to więc łatwe zadanie, natomiast jeśli zdołamy wyuczyć się pewnych nawyków to z pewnością zaczniemy jeździć bezpiecznej i zwracać większą uwagę na to, co dzieje się na drodze. Pomóc może oczywiście kurs jazdy defensywnej, w trakcie którego będziemy mieli okazję poznać wszystkie tajniki i zyskać pewną świadomość jazdy, tak potrzebną w momencie, kiedy zasiadamy za kółkiem.

-

JAZDA DEFENSYWNA I REGUŁA 2 SEKUND - CZYM ONA JEST?

Jedną z najważniejszych zasad jazdy defensywnej jest reguła 2 sekund – chodzi tutaj o zachowanie odpowiedniej odległości, jadąc zaraz za innym samochodem. Te dwie sekundy odstępu pozwolą nam zareagować w sytuacji, kiedy stałoby się coś niespodziewanego, a na dodatek taki odstęp nie wpływa negatywnie na kierującego pojazdem przed nami. Według wielu, jest to podstawa, bez której nie można mówić o czymś takim jak jazda defensywa. Reguła 2 sekund nie wzięła się zresztą znikąd – zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Często na kursach pojawia się też pytanie czy możliwa jest jazda defensywa motocyklem? Odpowiedź jest chyba prosta: tak, jak najbardziej możemy nauczyć się jeździć w sposób bezpieczny także na jednośladach i nie ma w tym nic trudnego, ani też zaskakującego. Motocykle coraz częściej stanowią środek  transportu dla młodych kierowców, którzy chcą w ten sposób szybko dostać się na przykład do szkoły, dlatego też bardzo ważne jest, aby wpajać im zasady bezpiecznej jazdy defensywnej.