W TRASIE I PO MIEŚCIE - MAJA WŁOSZCZOWSKA O ELEKTRYCZNYM MUSTANGU MACH-E

Od momentu pojawienia się na rynku konsekwentnie podbija serca kierowców na całym świecie, w tym także w Polsce. Zdobył m.in. tytuł Car of the Year Polska 2022 oraz główną nagrodę w plebiscycie Auto Lider 2022. Jego oryginalny design przyciąga wzrok wszędzie, gdzie tylko się pojawi. Jest kwintesencją oraz ikoną strategii Forda skupionej wokół elektromobilności. Ford Mustang Mach-E, bo o nim mowa, to zdecydowanie najgorętszy samochód mijającego roku. A jak wygląda użytkowanie elektrycznej ikony Forda w praktyce? O swojej przygodzie, z najmocniejszą wersją Mustanga Mach-E – GT opowiada Maja Włoszczowska, wybitna kolarka górska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska oraz wielokrotna mistrzyni Europy.

– Pierwsze wrażenia po spotkaniu z Mustangiem Mach-E były piorunujące. Nowoczesny design idealnie wpasowujący się w mój gust, zgrabna sylwetka i podświetlane logotypy modelu zlokalizowane pod lusterkami zewnętrznymi, dzięki którym poczułam się, jakbym przychodziła do mojego ulubionego „pupila”. Jeżdżąc Mustangiem Mach-E GT szybko doceniłam wygodę, jaką oferuje. Byłam zaskoczona jak bardzo ekonomicznym autem się okazał. Przez tydzień podróżowania pomiędzy poszczególnymi dzielnicami miasta nie zużyłam całego dostępnego zasięgu i nie musiałam odwiedzać stacji ładowania. Ogromną zaletą była też kwestia szybkości poruszania po zakorkowanej stolicy. Jazda po buspasach umożliwiająca omijanie uciążliwych korków i swoboda bezpłatnego parkowania są jednymi z istotniejszych zalet użytkowania samochodów elektrycznych – komentuje Maja Włoszczowska.

Mustang Mach-E świetnie sprawdza się także w trasie. Podróż nim jest niezwykle komfortowa i jak podkreśla wicemistrzyni olimpijska – cicha.

– Dla mnie, szukającej w życiu tych wyjątkowych momentów spokoju jest to niezwykle ważne, aby auto którym jeżdżę nie było zbyt głośne. Pokonując Mustangiem dłuższe dystanse doceniłam również m.in. wygodne fotele i zestaw audio Bang & Olufsen, idealny do słuchania moich ulubionych, relaksujących podcastów – dodaje.

-

-

Stan infrastruktury ładowania w Polsce

Niezależnie od tego, że elektryki cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem klientów, infrastruktura niezbędna do ich codziennego użytkowania wciąż pozostawia wiele do życzenia. Statystyki są co prawda coraz lepsze, ale nierównomierne rozłożenie ładowarek (najwięcej z nich znajduje się w miastach) stawia przed kierowcami sporo wyzwań. Mimo, iż łączna liczba ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych wynosiła pod koniec listopada bieżącego roku 2 527, to zdecydowana większość z nich, bo aż 71% stanowiły wolne ładowarki o mocy mniejszej lub równiej 22 kW.

Potrzeba stałej rozbudowy infrastruktury niezbędnej do przejścia na elektryczną motoryzację staje się ostatnio przedmiotem coraz szerszej, publicznej dyskusji. Dziś to już nie tylko postulat producentów aut oferujących w swojej gamie modeli pojazdy na prąd, ale także kierowców, którzy coraz chętniej przesiadają się do aut elektrycznych. Z Licznika Elektromobilności prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wynika, że listopad bieżącego roku był pierwszym miesiącem (od ponad półtora roku), w którym łączna liczba zarejestrowanych samochodów w pełni elektrycznych była wyższa niż aut hybrydowych typu plug-in.

Statystyki te cieszą, tym bardziej że globalna zmiana przyzwyczajeń konsumentów może mieć realny wpływ na ochronę środowiska. Coroczny raport TERM’21 opracowywany przez Europejską Agencję Środowiska wskazuje, że transport odpowiada za około jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE, przy czym największą część tych emisji, które w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyły się o prawie 30%, generuje właśnie transport drogowy.

I to właśnie ta pilna potrzeba lepszego zadbania o planetę, o pozytywny wkład w życie społeczne i ograniczanie emisji w zgodzie z paryskim porozumieniem klimatycznym, skłoniły Forda do intensywnych działań skupionych wokół oferowania innowacyjnych, zelektryfikowanych i skomunikowanych samochodów, by zaspokoić zmieniające się potrzeby klientów. W tym celu producent wyodrębnił trzy specjalne jednostki biznesowe. Ford Blue zajmuje się autami spalinowymi i hybrydowymi, Ford Model e zdobywającymi coraz większą popularność samochodami elektrycznymi, a Ford Pro pojazdami dostawczymi i rosnącą ofertą związanych z nimi usług. Firma zakłada osiągnięcie na poziomie globalnym całkowitej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich oferowanych pojazdach, zakładach oraz u swoich dostawców nie później niż do roku 2050. Zaś w Europie producent zapowiedział pełną elektryfikację swojej gamy samochodów osobowych do 2030r.

-

Sukces rynkowy Forda Mustanga Mach-E

Ford Mustang Mach-E pozostaje jednym z najpopularniejszy samochodów elektrycznych w Polsce. Po jedenastu miesiącach 2022 roku jest wiceliderem segmentu BEV, z udziałem na poziomie 6,91%. Od początku roku do klientów trafiło 695 sztuk Mustanga Mach-E, o ponad 225% więcej niż w roku ubiegłym. Kierowcy doceniają flagowy model producenta m.in. za przestronne i dopracowane w szczegółach, komfortowe wnętrze, świetne osiągi, daleki zasięg i doskonałe właściwości jezdne. Mustang Mach-E to także bogate wyposażenie standardowe i niezwykle przydatne w codziennym użytkowaniu innowacyjne technologie np. adaptacyjny tempomat, asystent pasa ruchu, czy kamera cofania i kamera 360 stopni. Szczególnie przydatna jest aplikacja FordPass, która pozwala m.in. zdalnie otwierać i zamykać Mustanga Mach-E, uruchomić lub wyłączyć silnik, monitorować stan naładowania pojazdu, a także ustawić czas rozpoczęcia i zakończenia ładowania auta. Dzięki tej aplikacji można też zaplanować podróż wraz z proponowanymi punktami ładowania.

– Wyjątkowo komfortowy okazał się być także duży ekran umieszczony na desce rozdzielczej. Dzięki niemu sterowanie wszystkimi funkcjami w samochodzie czy korzystanie z nawigacji staje się niezwykle intuicyjne i łatwe. Biorąc pod uwagę wszystkie cechy Mustanga Mach-E mogłabym nim jeździć, musiałabym jedynie zamontować na podjeździe pod domem szybką ładowarkę – puentuje Maja Włoszczowska.

-

___
źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Ford

„Podnieś mnie kochanie” – Ford Bronco Badlands i jego off-roadowe ciekawostki
„Podnieś mnie kochanie” – Ford Bronco Badlands i jego off-roadowe ciekawostki

FORD | Ford Bronco to amerykańska ikona, która od 1966 roku niezmiennie oferuje nietuzinkowe właściwości terenowe oraz gwarantuje kierowcom pewność prowadzenia nawet w najtrudniejszych warunkach. Oto lista off-roadowych ciekawostek, które znalazły się na pokładzie nowego Bronco.

Nowy elektryczny Ford Explorer może być samochodem wyprawowym – szeroka oferta akcesoriów
Nowy elektryczny Ford Explorer może być samochodem wyprawowym – szeroka oferta akcesoriów

FORD | Nowy elektryczny Ford Explorer to samochód, w którym znana podróżniczka Lexie Alford pobiła rekord świata i przejechała 30 000 km okrążając kulę ziemską. Model ten obecny jest już na polskim rynku, a dzięki szerokiej ofercie akcesoriów można go nie tylko spersonalizować, ale również zrobić z niego prawdziwy samochód wyprawowy.

Explorera AWD można naładować od 10% do 80% w 26 minut, podczas gdy w wersji RWD może to zająć tylko dwie minuty dłużej. Samochód obsługuje ładowanie prądem stałym (DC) o mocy do 185 kW oraz prądem przemiennym (AC) do 11 kW.

Przewóz bagażu i dom na kołach – wiele możliwości dzięki oryginalnym akcesoriom

Wyprawa nowym elektrycznym Fordem Explorerem nie musi prowadzić dookoła świata, ale – jak widać po ustanowionym rekordzie – samochód bez problemu sprawdzi się na każdym dystansie. Dodatkowo, dzięki oryginalnym akcesoriom weekendowy wypad za miasto lub podróż na drugi koniec świata będą przyjemniejsze.

Namiot montowany na tylnej klapie idealnie pasuje do nowego Explorera. Ten praktyczny dodatek sprawia, że każda wyprawa staje się jeszcze bardziej komfortowa, a podróżnicy zyskują całkowitą niezależność. W ofercie Ford Akcesoria można również znaleźć namioty dachowe – jego montaż jest szybki i łatwy, a wchodzenie ułatwia składana drabinka.

Również oferta akcesoriów Forda do przewozu bagażu jest niezwykle rozbudowana i każdy znajdzie w niej przydatne dla siebie rozwiązanie, które ułatwi podróżowanie Explorerem zgodnie z ideą „Adventorous Spirit”. Jedną z metod zwiększenia ładowności nowego Explorera jest montaż boxu dachowego. To bardzo praktyczna i uniwersalna metoda, która w swojej prostocie – dzięki centralnemu zamkowi – zapewnia bezpieczeństwo przewożonego bagażu. Przy zakupie warto sprawdzić czy dany model ma dwustronne otwieranie – ułatwi to korzystanie podczas codziennej eksploatacji. Drugim rozwiązaniem są boxy bagażowe, które wraz ze stelażem montowane są na haku holowniczym.

Dachowy bagażnik rowerowy to idealne rozwiązanie dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Jest prosty w obsłudze i łatwy w montażu. Sam bagażnik składa się z szyn – do nich mocowane są koła roweru. Specjalny uchwyt podtrzymuje ramę jednośladu. Natomiast miłośnicy sportów wodnych mogą przewieźć kajak za pomocą specjalnej przystawki składającej się z czterech obrotowych profili ochronnych, które dopasowują się do profilu podstawy kajaka. Dzięki elastycznym podkładkom konstrukcja chroni kadłub kajaka i umożliwia transport zróżnicowanych kształtów kadłuba.

Uzupełnieniem oferty i możliwości adaptacji Explorera na samochód wyprawowy są wewnętrzne systemy przewozu bagażu. Jednym z nich jest organizer bagażowy z miękkimi bokami, który może być także wykorzystywany do przewozu torby chłodzącej – idealnie sprawdzającej się podczas pikników na łonie natury. W bagażniku można również zamontować praktyczną siatkę przytrzymującą bagaż, a nawet system osłon ładunku utrzymujących przewożone przedmioty – występują one w wersji do pełnej wysokości oraz do połowy wysokości.

 
Oferta akcesoriów Forda jest niezwykle rozbudowana, a każdy znajdzie przydatne dla siebie przedmioty. Większość z nich jest stworzona dla szerokiej gamy modeli i można je dostosować do własnych potrzeb. Pełna lista akcesoriów.
Arval i Ford rozpoczynają współpracę – wynajem długoterminowy samochodów dostępny w salonach
Arval i Ford rozpoczynają współpracę – wynajem długoterminowy samochodów dostępny w salonach

FORD | Klienci salonów Forda mogą korzystać z kolejnej opcji finansowania pojazdów tej marki – wynajmu długoterminowego z pełną obsługą.

Najnowsze oferty

Ford Kuga Titanium 1.5 EcoBoost 150 KM M6
  • Model: Kuga
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 10660 km
  • Skrzynia biegów: Manualna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2022
Ford Kuga ST-Line 1.5 EcoBoost 150 KM M6
  • Model: Kuga
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 26000 km
  • Skrzynia biegów: Manualna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2022
Ford Kuga ST-Line 1.5 EcoBoost 150 KM M6
  • Model: Kuga
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 16425 km
  • Skrzynia biegów: Manualna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2022

Odwiedź nasze salony