FORD MUSTANG MACH-E W TRASIE - GDZIE NAŁADOWAĆ AUTO ELEKTRYCZNE?

Mustang Mach-E trzykrotnie zapisał się w Księdze Rekordów Guinnessa. Po raz pierwszy w lipcu ubiegłego roku, gdy na jednej kilowatogodzinie kierowca przejechał w trakcie testów 6,5 mili (ok. 10,5 km), co odpowiada zasięgowi ponad 500 mil (ponad 800 km). Kolejne dwa rekordy Guinnessa dotyczą tylko jednego ładowania i to najkrótszego, podczas najdłuższej podróży w Wielkiej Brytanii z John O’Groats do Land’s End – były to jedynie 43 minuty i 13 sekund. To pokazuje, jak niezwykle wydajnym napędem dysponuje Mustang Mach-E. Przy odpowiednim stylu jazdy, deklarowany przez producenta zasięg jest nie tylko realny, ale wręcz może zostać znacząco zwiększony. Na użytkowników, którzy nie mają takich umiejętności, jak Norwegowie, czy kierowcy biorący udział w biciu rekordów Guinnesa, czekają ogólnodostępne stacje ładowania, których już jest sporo i przybywa ich z każdym miesiącem.

Pod koniec stycznia 2022 roku w Polsce znajdowały się 1 992 ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych (3 893 punkty ładowania). 28% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 72% – wolniejsze ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W styczniu uruchomiono 60 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (109 punktów), a do końca tego roku w Polsce ma przybyć ponad 800 punktów ładowania.

-

-

Zdecydowanym liderem polskiego rynku, jeśli chodzi o liczbę ładowarek, jest Greenway, który stworzył sieć aż 814 stacji ładowania i tylko w tym roku zamierza ją rozbudować o kolejnych 180 stacji. Na drugim miejscu plasuje się Orlen, który ma na koncie 391 stacji ładowania, a do końca 2022 roku ma ich być 422. Prawie dwa razy tyle będzie miało Elocity (710 stacji), które na koniec 2021 roku dysponowało siecią 340 stacji ładowania.

-

-

To, na co jednofazowa ładowarka prądu przemiennego (AC) Ford Connected Wallbox (do 7,4 kW) potrzebuje 8 godzin (tyle wynosi czas ładowania akumulatora 75 kWh od 10 do 80%), szybka ładowarka prądu stałego (DC) o mocy 150 kW załatwia w 38 minut. Ładowanie akumulatora 98 kWh trwa w tym przypadku 7 minut dłużej. Natomiast już po 10 minutach ładowania przy pomocy takiej ładowarki zasięg Mustanga Mach-E zwiększa się o 119 km.

– Jesteśmy przekonani, że szybka rozbudowa sieci ładowarek w Polsce znacząco ułatwi korzystanie ze zelektryfikowanych samochodów, które z każdym miesiącem cieszą się coraz większą popularnością. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku samochody hybrydowe typu PHEV oraz całkowicie elektryczne stanowiły ponad 4% sprzedaży nowych samochodów na polskim rynku, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku – 2%. Patrząc zaś na dynamikę wzrostu sprzedaży wyłącznie dla samochód elektrycznych, to wynosi ona na polskim rynku ponad 186% rdr., dla pierwszych dwóch miesięcy roku – powiedział Piotr Pawlak, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.

-

___
źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Ford

„Podnieś mnie kochanie” – Ford Bronco Badlands i jego off-roadowe ciekawostki
„Podnieś mnie kochanie” – Ford Bronco Badlands i jego off-roadowe ciekawostki

FORD | Ford Bronco to amerykańska ikona, która od 1966 roku niezmiennie oferuje nietuzinkowe właściwości terenowe oraz gwarantuje kierowcom pewność prowadzenia nawet w najtrudniejszych warunkach. Oto lista off-roadowych ciekawostek, które znalazły się na pokładzie nowego Bronco.

Nowy elektryczny Ford Explorer może być samochodem wyprawowym – szeroka oferta akcesoriów
Nowy elektryczny Ford Explorer może być samochodem wyprawowym – szeroka oferta akcesoriów

FORD | Nowy elektryczny Ford Explorer to samochód, w którym znana podróżniczka Lexie Alford pobiła rekord świata i przejechała 30 000 km okrążając kulę ziemską. Model ten obecny jest już na polskim rynku, a dzięki szerokiej ofercie akcesoriów można go nie tylko spersonalizować, ale również zrobić z niego prawdziwy samochód wyprawowy.

Explorera AWD można naładować od 10% do 80% w 26 minut, podczas gdy w wersji RWD może to zająć tylko dwie minuty dłużej. Samochód obsługuje ładowanie prądem stałym (DC) o mocy do 185 kW oraz prądem przemiennym (AC) do 11 kW.

Przewóz bagażu i dom na kołach – wiele możliwości dzięki oryginalnym akcesoriom

Wyprawa nowym elektrycznym Fordem Explorerem nie musi prowadzić dookoła świata, ale – jak widać po ustanowionym rekordzie – samochód bez problemu sprawdzi się na każdym dystansie. Dodatkowo, dzięki oryginalnym akcesoriom weekendowy wypad za miasto lub podróż na drugi koniec świata będą przyjemniejsze.

Namiot montowany na tylnej klapie idealnie pasuje do nowego Explorera. Ten praktyczny dodatek sprawia, że każda wyprawa staje się jeszcze bardziej komfortowa, a podróżnicy zyskują całkowitą niezależność. W ofercie Ford Akcesoria można również znaleźć namioty dachowe – jego montaż jest szybki i łatwy, a wchodzenie ułatwia składana drabinka.

Również oferta akcesoriów Forda do przewozu bagażu jest niezwykle rozbudowana i każdy znajdzie w niej przydatne dla siebie rozwiązanie, które ułatwi podróżowanie Explorerem zgodnie z ideą „Adventorous Spirit”. Jedną z metod zwiększenia ładowności nowego Explorera jest montaż boxu dachowego. To bardzo praktyczna i uniwersalna metoda, która w swojej prostocie – dzięki centralnemu zamkowi – zapewnia bezpieczeństwo przewożonego bagażu. Przy zakupie warto sprawdzić czy dany model ma dwustronne otwieranie – ułatwi to korzystanie podczas codziennej eksploatacji. Drugim rozwiązaniem są boxy bagażowe, które wraz ze stelażem montowane są na haku holowniczym.

Dachowy bagażnik rowerowy to idealne rozwiązanie dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Jest prosty w obsłudze i łatwy w montażu. Sam bagażnik składa się z szyn – do nich mocowane są koła roweru. Specjalny uchwyt podtrzymuje ramę jednośladu. Natomiast miłośnicy sportów wodnych mogą przewieźć kajak za pomocą specjalnej przystawki składającej się z czterech obrotowych profili ochronnych, które dopasowują się do profilu podstawy kajaka. Dzięki elastycznym podkładkom konstrukcja chroni kadłub kajaka i umożliwia transport zróżnicowanych kształtów kadłuba.

Uzupełnieniem oferty i możliwości adaptacji Explorera na samochód wyprawowy są wewnętrzne systemy przewozu bagażu. Jednym z nich jest organizer bagażowy z miękkimi bokami, który może być także wykorzystywany do przewozu torby chłodzącej – idealnie sprawdzającej się podczas pikników na łonie natury. W bagażniku można również zamontować praktyczną siatkę przytrzymującą bagaż, a nawet system osłon ładunku utrzymujących przewożone przedmioty – występują one w wersji do pełnej wysokości oraz do połowy wysokości.

 
Oferta akcesoriów Forda jest niezwykle rozbudowana, a każdy znajdzie przydatne dla siebie przedmioty. Większość z nich jest stworzona dla szerokiej gamy modeli i można je dostosować do własnych potrzeb. Pełna lista akcesoriów.
Arval i Ford rozpoczynają współpracę – wynajem długoterminowy samochodów dostępny w salonach
Arval i Ford rozpoczynają współpracę – wynajem długoterminowy samochodów dostępny w salonach

FORD | Klienci salonów Forda mogą korzystać z kolejnej opcji finansowania pojazdów tej marki – wynajmu długoterminowego z pełną obsługą.

Najnowsze oferty

Ford Kuga Titanium 1.5 EcoBoost 150 KM M6
  • Model: Kuga
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 10660 km
  • Skrzynia biegów: Manualna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2022
Ford Kuga ST-Line 1.5 EcoBoost 150 KM M6
  • Model: Kuga
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 26000 km
  • Skrzynia biegów: Manualna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2022
Ford Kuga ST-Line 1.5 EcoBoost 150 KM M6
  • Model: Kuga
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 16425 km
  • Skrzynia biegów: Manualna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2022

Odwiedź nasze salony