Ford Mustang świętuje 60 lat

Ford Mustang, być może najsłynniejszy amerykański samochód wszechczasów, obchodzi w tym roku 60. rocznicę powstania. Powstawał w trudnych warunkach rynkowych, ale ostatecznie nie tylko zdefiniował nową kategorię samochodów jako „pony car”, ale także stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskiej kultury motoryzacyjnej. Przez dziesięciolecia Mustang przeszedł wiele transformacji, ewoluując zarówno pod względem stylu, jak i technologii, a jego historia odzwierciedla zmieniające się gusty, potrzeby i technologiczne innowacje w przemyśle samochodowym.


Natychmiastowy sukces modelu

Ford w latach 60. XX wieku znajdował się w niekorzystnej sytuacji rynkowej i nie mógł podejmować niepotrzebnego ryzyka. W tamtym czasie Lee Iacocca pracujący dla marki dostrzegł potencjał w tanim modelu sportowym dla amerykańskiej młodzieży i wierzył, że odniesie on sukces. Iacocca zauważył, że amerykańscy konsumenci, zwłaszcza z rosnącej grupy baby boomers, szukają czegoś więcej niż tylko środka transportu. Chcieli samochodu, który byłby wyrazem ich osobowości i stylu życia. Zainspirowany tym spostrzeżeniem, Iacocca postanowił stworzyć samochód, który byłby nie tylko ekonomiczny i funkcjonalny, ale także stylowy i przyjemny w prowadzeniu. Ta wizja stała się fundamentem dla przyszłego Forda Mustanga.

Długo naciskał na ówczesnego szefa firmy, Henry’ego Forda II, aż w końcu dostał zielone światło. Ta decyzja zmieniła przebieg motoryzacyjnej historii. Amerykański producent opracował go na bazie Forda Falcona i uroczyście zaprezentował 17 kwietnia 1964 roku na wystawie w Nowym Jorku. Ford zainwestował w kampanię reklamową i zapewnił dostępność Mustangów w dniu premiery u wszystkich dealerów marki w Stanach Zjednoczonych.

Wkrótce nowy Mustang był już wszędzie – nowość stała się natychmiastową sensacją, a Amerykanie każdego dnia odwiedzali dealerów Forda, aby zabrać do swoich garaży upragniony, popularny samochód sportowy. Dealerzy Forda odnotowali rekordową liczbę 22 000 sprzedanych egzemplarzy i zamówień pierwszego dnia, co przełożyło się na ponad 418 000 sprzedanych egzemplarzy w pierwszym roku i milion sprzedanych egzemplarzy w niecałe dwa lata. Przez 60 lat liczba sprzedanych Mustangów przekroczyła 10 milionów egzemplarzy. Sukces Mustanga jest nadal jednym z największych w historii branży motoryzacyjnej.


Co wiadomo o pierwszym Mustangu?

Pierwszy Mustang został zakupiony przez pilota liniowego Eastern Airlines, kapitana Stanleya Tuckera, który przypadkowo wszedł do salonu Forda, będąc pod wrażeniem wyglądu Mustanga na wystawie. Tucker nie był świadomy, że kupuje pierwszy egzemplarz Mustanga wyprodukowany na sprzedaż. Jego zakup był wynikiem przypadku i spontanicznej decyzji.

Ford początkowo nie zdawał sobie sprawy z lokalizacji pierwszego Mustanga sprzedanego klientowi, ale po odkryciu jego wartości historycznej, firma zdecydowała się odzyskać pojazd. W 1966 roku Ford zaproponował Tuckerowi wymianę na zupełnie nowego Mustanga, wyposażonego według jego specyfikacji, w zamian za pierwszy sprzedany model. Tucker zgodził się, a pierwszy Mustang trafił z powrotem do Forda, gdzie został zachowany jako część dziedzictwa marki. Obecnie jest cennym eksponatem w muzealnych kolekcjach Forda, stanowiąc ważny element historii motoryzacji i kultury amerykańskiej.



Dostosowywanie się do potrzeb w DNA Mustanga

Pierwsze roczniki modelowe od 1964 do 1966 cieszą się od początku największą sławą i są coraz bardziej cenione przez kolekcjonerów samochodów. Podstawowym silnikiem była wówczas rzędowa szóstka, ale najbardziej cenione Mustangi mają mocniejszą specyfikację z V8. Do dziś ośmiocylindrowy Mustang jest symbolem Ameryki, a elegancki kabriolet z wyciąganym dachem z tkaniny jest obrazem podziwianej przez nią wolności.

Druga generacja samochodu byłą zmianą kursu Forda. W odpowiedzi na kryzys paliwowy i zmieniające się preferencje konsumentów, Ford wprowadził drugą generację Mustanga w 1974 roku. Był to model mniejszy i bardziej ekonomiczny, który początkowo spotkał się z mieszanymi reakcjami, ale z czasem zdobył uznanie za dopasowanie do ówczesnych realiów.

Kolejne generacje modelu wróciły do korzeni, oferując niezwykle wydajne wersje. W dodatku to właśnie wtedy rozpoczęła się moda na wersje specjalne samochodu, które święciły ogromne sukcesy. Te pojazdy, z ich potężnymi silnikami i udoskonalonymi parametrami jazdy, zrewitalizowały markę Mustang w oczach entuzjastów motoryzacji, podkreślając jej dziedzictwo w zakresie mocnych i dających ogrom frajdy z jazdy jednostek napędowych.


XX wiek przyniósł wiele nowości. Nie zmienił się jednak status Mustanga

W 2005 roku Ford zaprezentował nową generację Mustangów, która była hołdem dla klasycznych linii modeli z lat 60., jednocześnie wzbogaconą o nowoczesne technologie i wydajność. Ten krok, łączący retro design z innowacyjnością, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, umacniając pozycję Mustanga jako samochodu kultowego, który jednocześnie patrzy w przyszłość.

Ostatnie lata przyniosły Mustangowi wejście w erę elektryfikacji i zaawansowanych technologii. W 2020 roku Ford zaprezentował Mustanga Mach-E, pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a Forda, który spotkał się ze świetnym przyjęciem. Model otrzymał wiele nagród i znajdował się na czele list sprzedaży samochodów elektrycznych, także w Polsce.

W 2023 roku miała natomiast miejsce premiera nowej generacji Mustanga, która wkrótce pojawi się także na polskich drogach. Całkowicie nowy Mustang to najbardziej zaawansowana wersja tego kultowego samochodu, oferująca najbardziej nowoczesne technologie i dwie wyjątkowe wersje. Poza Mustangiem GT, dostępny jest także Mustang Dark Horse, a więc specjalna wersja wyróżniająca się designem i bardziej wydajnym układem napędowym. Gamę jednostek napędowych stanowią bowiem niesamowite, 5-litrowe V8 o mocy 446 albo 453 KM. Samochód jest dostępny do zamawiania jako fastback albo kabriolet, zarówno z 6-biegową manualną skrzynią biegów, jak i automatem o 10 przełożeniach. Jego ceny startują od 303 500 zł. Więcej o ofercie modelu można znaleźć tutaj: Wyjątkowa oferta nowego Forda Mustanga w Polsce. Wydajne jednostki napędowe i niezrównane wrażenia z jazdy.


Historia Mustanga to opowieść o tym, jak zostać legendą

Ford Mustang wkrótce stanie się najnowszym członkiem bardzo ekskluzywnego klubu – pojazdów produkowanych nieprzerwanie od 60 lat. W ciągu ostatnich sześciu dekad Mustang zyskał popularność na całym świecie, stając się trwałą częścią rynku motoryzacyjnego i synonimem samochodu sportowego.

Historia Forda Mustanga to opowieść o innowacji, dostosowaniu i nieustannej ewolucji. Od momentu debiutu w 1964 roku przez zmiany rynkowe, kryzysy energetyczne, aż po wejście w erę elektryfikacji, Mustang nie tylko przetrwał, ale i prosperował, stając się trwałym symbolem amerykańskiej kultury motoryzacyjnej. Przyszłość przyniesie nowe wyzwania, ale jedno pozostaje pewne: Ford Mustang będzie nadal pisać swoją historię, inspirować nowe pokolenia i cieszyć się niesłabnącą popularnością.

źródło: Ford Polska. Niniejsza informacja jest aktualna na dzień publikacji. Specyfikacja techniczna opisywanych modeli, akcesoriów oraz usług może ulec zmianie. Niektóre modele, elementy wyposażenia, akcesoria oraz usługi i funkcje mogą być dostępne i działać tylko w wybranych krajach lub wyłącznie za dodatkową opłatą.

Czytaj więcej o marce Ford

„Podnieś mnie kochanie” – Ford Bronco Badlands i jego off-roadowe ciekawostki
„Podnieś mnie kochanie” – Ford Bronco Badlands i jego off-roadowe ciekawostki

FORD | Ford Bronco to amerykańska ikona, która od 1966 roku niezmiennie oferuje nietuzinkowe właściwości terenowe oraz gwarantuje kierowcom pewność prowadzenia nawet w najtrudniejszych warunkach. Oto lista off-roadowych ciekawostek, które znalazły się na pokładzie nowego Bronco.

Nowy elektryczny Ford Explorer może być samochodem wyprawowym – szeroka oferta akcesoriów
Nowy elektryczny Ford Explorer może być samochodem wyprawowym – szeroka oferta akcesoriów

FORD | Nowy elektryczny Ford Explorer to samochód, w którym znana podróżniczka Lexie Alford pobiła rekord świata i przejechała 30 000 km okrążając kulę ziemską. Model ten obecny jest już na polskim rynku, a dzięki szerokiej ofercie akcesoriów można go nie tylko spersonalizować, ale również zrobić z niego prawdziwy samochód wyprawowy.

Explorera AWD można naładować od 10% do 80% w 26 minut, podczas gdy w wersji RWD może to zająć tylko dwie minuty dłużej. Samochód obsługuje ładowanie prądem stałym (DC) o mocy do 185 kW oraz prądem przemiennym (AC) do 11 kW.

Przewóz bagażu i dom na kołach – wiele możliwości dzięki oryginalnym akcesoriom

Wyprawa nowym elektrycznym Fordem Explorerem nie musi prowadzić dookoła świata, ale – jak widać po ustanowionym rekordzie – samochód bez problemu sprawdzi się na każdym dystansie. Dodatkowo, dzięki oryginalnym akcesoriom weekendowy wypad za miasto lub podróż na drugi koniec świata będą przyjemniejsze.

Namiot montowany na tylnej klapie idealnie pasuje do nowego Explorera. Ten praktyczny dodatek sprawia, że każda wyprawa staje się jeszcze bardziej komfortowa, a podróżnicy zyskują całkowitą niezależność. W ofercie Ford Akcesoria można również znaleźć namioty dachowe – jego montaż jest szybki i łatwy, a wchodzenie ułatwia składana drabinka.

Również oferta akcesoriów Forda do przewozu bagażu jest niezwykle rozbudowana i każdy znajdzie w niej przydatne dla siebie rozwiązanie, które ułatwi podróżowanie Explorerem zgodnie z ideą „Adventorous Spirit”. Jedną z metod zwiększenia ładowności nowego Explorera jest montaż boxu dachowego. To bardzo praktyczna i uniwersalna metoda, która w swojej prostocie – dzięki centralnemu zamkowi – zapewnia bezpieczeństwo przewożonego bagażu. Przy zakupie warto sprawdzić czy dany model ma dwustronne otwieranie – ułatwi to korzystanie podczas codziennej eksploatacji. Drugim rozwiązaniem są boxy bagażowe, które wraz ze stelażem montowane są na haku holowniczym.

Dachowy bagażnik rowerowy to idealne rozwiązanie dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Jest prosty w obsłudze i łatwy w montażu. Sam bagażnik składa się z szyn – do nich mocowane są koła roweru. Specjalny uchwyt podtrzymuje ramę jednośladu. Natomiast miłośnicy sportów wodnych mogą przewieźć kajak za pomocą specjalnej przystawki składającej się z czterech obrotowych profili ochronnych, które dopasowują się do profilu podstawy kajaka. Dzięki elastycznym podkładkom konstrukcja chroni kadłub kajaka i umożliwia transport zróżnicowanych kształtów kadłuba.

Uzupełnieniem oferty i możliwości adaptacji Explorera na samochód wyprawowy są wewnętrzne systemy przewozu bagażu. Jednym z nich jest organizer bagażowy z miękkimi bokami, który może być także wykorzystywany do przewozu torby chłodzącej – idealnie sprawdzającej się podczas pikników na łonie natury. W bagażniku można również zamontować praktyczną siatkę przytrzymującą bagaż, a nawet system osłon ładunku utrzymujących przewożone przedmioty – występują one w wersji do pełnej wysokości oraz do połowy wysokości.

 
Oferta akcesoriów Forda jest niezwykle rozbudowana, a każdy znajdzie przydatne dla siebie przedmioty. Większość z nich jest stworzona dla szerokiej gamy modeli i można je dostosować do własnych potrzeb. Pełna lista akcesoriów.
Arval i Ford rozpoczynają współpracę – wynajem długoterminowy samochodów dostępny w salonach
Arval i Ford rozpoczynają współpracę – wynajem długoterminowy samochodów dostępny w salonach

FORD | Klienci salonów Forda mogą korzystać z kolejnej opcji finansowania pojazdów tej marki – wynajmu długoterminowego z pełną obsługą.

Najnowsze oferty

Ford Kuga Titanium 1.5 EcoBoost 150 KM M6
  • Model: Kuga
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 10660 km
  • Skrzynia biegów: Manualna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2022
Ford Kuga ST-Line 1.5 EcoBoost 150 KM M6
  • Model: Kuga
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 26000 km
  • Skrzynia biegów: Manualna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2022
Ford Kuga ST-Line 1.5 EcoBoost 150 KM M6
  • Model: Kuga
  • Typ nadwozia: SUV
  • Przebieg: 16425 km
  • Skrzynia biegów: Manualna
  • Rodzaj paliwa: Benzyna
  • Rok produkcji: 2022

Odwiedź nasze salony